“Nasze ciało kocha prawdę” David Servan-Schreiber, Wydawnictwo: Albatros 2016

O doktorze Davidzie Servan-Schreiberze pisałam już wcześniej, zachwyciwszy się jego „Antyrakiem”, książką, którą uznałam za swoją antyrakową biblię   https://tiny.pl/9m4gn.
W „Antyraku” Servan podzielił się doświadczeniem swojej choroby nowotworowej oraz pracą, którą wykonał nad procesem zdrowienia wykorzystując, między innymi, alternatywne  metody leczenia. Zawsze jednak wspierały się one na badaniach naukowych, na który opiera się także merytoryczna treść „Antyraka”.

Jako profesor psychiatrii klinicznej w Szkole Medycznej University of Pittsburgh i wykładowca Akademii Medycznej w Lyonie autor dysponował obszerną wiedzą. Doświadczenie własnego leczenia onkologicznego uczyniło tę wiedzę jeszcze bardziej holistyczną, wzbogacając ją o perspektywę pacjenta oraz niezwykłe pokłady empatii i refleksyjności w podejściu do tematu. Kiedy przeczytacie skrótową notkę biograficzną autora w ostatnim zdaniu znajdziecie informację, że zmarł na nowotwór mózgu. Nie jest to moim zdaniem pełna informacja, a co gorsza sprawia, że potencjalny czytelnik z góry może nastawić się bardzo sceptycznie do wskazówek i rad udzielanych przez autora. No bo skoro i tak umarł na tego raka, to jaką mają wartość te jego rady?
Pełna biografia powinna zawierać tę najważniejszą dla czytelnika informację: Servan wprawdzie zmarł, ale przez 20 lat żył POMIMO wyroku, jakim w tamtym czasie była diagnoza: glejak, bardzo inwazyjny nowotwór mózgu. Było to możliwe właśnie dzięki temu, że zastosował w swoim życiu i w procesie zdrowienia wszystkie te rady, którymi poprzez swoje książki dzieli się z czytelnikami na całym świecie.
„Nasze ciało kocha prawdę” jest kontynuacją tej idei: dzielenia się swoimi refleksjami, opartymi na doświadczeniu oraz wiedzy naukowej. Jest to zbiór felietonów wydanych w postaci książki już po śmierci autora, w 2012 roku. Powstawały przez 12 lat, drukowane na bieżąco w czasopiśmie „Psychologies Magazine”. Na króciutkie teksty składa się przeważnie jakaś budująca historia „z życia wzięta”, do tego zalecenia dotyczące postępowania leczniczego lub porada, którą każdy może natychmiast zastosować do siebie. Pomimo upływu czasu zalecenia te nic nie straciły na swojej aktualności. Czego dotyczą? Wskazują tytuły kolejnych rozdziałów:

Układ odpornościowy: zbawienne emocje
Fitoterapia i leki roślinne: dlaczego to działa
Neurony duchowości
Hipnoza, medytacja i chirurgia
Dbać o serce tak, jak troszczymy się o roślinę
Śmiertelna złość
Gdy nadzieja uzdrawia
Nasze komórki chcą żyć w prawdzie
Zaufania trzeba się nauczyć
Żal, który naprawdę boli

etc., etc. – bo tekstów jest bardzo wiele.

Są tak krótkie, że zasadnym jest zakupienie ebooka i ściągnięcie go na smartfona. Można wówczas przeczytać jeden tekst przy porannej kawie albo pomiędzy kilkoma przystankami tramwaju w drodze do pracy.
Dzięki swojej uniwersalności jest to też idealny prezent dla bliskiej osoby, także zdrowej 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.