AKCJA-OPERACJA part 2

PRZYGOTOWANIA DO OPERACJI
Czy można w jakikolwiek sposób przygotować się do czekającej Cię operacji?
Uważam, że zawsze można coś zrobić dla siebie. Zarówno w zakresie logistyki samego pobytu w szpitalu, jak i na poziomie mentalnym. Podejmowanie działań uspokaja też trochę emocje i daje Ci poczucie wpływu na sytuację.

LOGISTYKA

  • Sprawdź listę  do szpitala (znajdziesz ją tu: ) i na jej podstawie zrób zakupy.
  • Sprawdź, czy walizka działa i wstępnie już ją spakuj.
  • Ustal, kto zawiezie Cię do szpitala i kto Cię z niego odbierze, najlepiej mieć także plan B, na wypadek, gdyby Twój „szofer” wypadł z grafiku.
  • Jeśli masz dzieci wymagające opieki, ustal harmonogram, kto i kiedy przejmie nad nimi opiekę. Nawet jeśli ich Tata jest mega ogarnięty i samodzielny, to  na pewno przyda mu się wsparcie logistyczne.
  • Jeśli masz siłę oraz wenę kulinarną i lubisz gotować – możesz przygotować jedzenie na zapas: do zamrażarki lub zawekować. Dla bliskich na czas Twojej nieobecności, lub… dla samej siebie na czas  rekonwalescencji po operacji. Sama wiesz, co lubisz najbardziej i co pomaga Ci w złym samopoczuciu – możesz przygotować sobie rezerwowe słoiki (lekkostrawne, nie wzdymające, nie tłuste). Gotowanie (jeśli się je lubi) skutecznie odciąża głowę, pozwala się odstresować i daje poczucie sprawstwa.
  • Jeśli gotowanie nie jest tym co tygryski lubią najbardziej, możesz też umówić się z kimś (Mamą? Teściową? Sąsiadką? Przyjaciółką?) na „domowy catering” na czas, kiedy będziesz dochodzić do siebie. Nie krępuj się! Ludzie chcą pomagać, a wiele kobiet ma szczególny pęd do okazywania miłości przygotowując posiłki 😉

 ZDROWOTNIE i WIZERUNKOWO:

Warto ogarnąć kilka tematów, na które po operacji nie będziesz mieć siły:

  • Fryzjer
  • Stomatolog (anestezjolog pyta przed znieczuleniem, czy żaden ząb się nie „kiwa” – nie wiem dlaczego, ale ucieszyłam się, że mogę powiedzieć: „wszystko ok, zrobiłam przegląd stomatologiczny”. Jeśli jest prawdopodobieństwo, że otrzymasz leczenie uzupełniające w postaci chemioterapii, tym bardziej warto zadbać o uzębienie (podczas chemioterapii nie powinno się wykonywać żadnych inwazyjnych zabiegów, stomatologicznych również).
  • Podolog – jeśli masz jakiekolwiek problemy z paznokciami u stóp, lepiej załatwić je teraz.
  • Kosmetyczka – raczej bez inwazyjnych zabiegów, ale jeśli pomoże ci poprawić nastrój, czemu nie. Niektóre szpitale zalecają, aby paznokcie u rąk były widoczne podczas znieczulenia (w sensie bez hybrydy, lakieru, etc.) – warto zadzwonić na oddział i upewnić się w tej kwestii.
  • Zdrowe, nieobciążające żywienie, z troską o witaminy, mikroelementy i białko.
  • Przed zgłoszeniem do szpitala, możesz samodzielnie ogolić/wydepilować strefy intymne, oszczędzisz sobie w ten sposób krępującego zabiegu w wykonaniu pielęgniarki przed operacją, lub samodzielnej walki w polowych warunkach szpitalnych sanitariatów 😉.

 MENTALNIE

  • Znajdź wirtualną grupę wsparcia, pacjentów z podobną do Twojej diagnozą.
  • Skorzystaj ze wsparcia psychoonkologa (można korzystać na NFZ), to naprawdę NIE JEST klasyczna psychoterapia, natomiast pomoże Ci uśmierzyć największe troski i lęki.
  • Spróbuj pomedytować. To nie muszą być medytacje w stylu oświeconych mnichów buddyjskich. Pomocne są nawet kilkuminutowe praktyki dla całkowitych amatorów 😊 np. nagrania na kanale mmYOGA Małgorzaty Mostowskiej . więcej an ten temat pisałam tu: https://onkoprzygody.pl/mindfulness/#more-372
  • Relaksacja na Sen i na Stres ‘15min  https://tiny.pl/9m49c
  • Medytacja na Stres – Spokój i Wdzięczność;  ‘15 min https://tiny.pl/9m4wt
  • Relaksacja Jacobsona – Na Stres, Niepokój i Lęk  ‘25 min    https://tiny.pl/9m4ww
  • ODDYCHAJ – naucz się prostych technik oddechowych (to naprawdę jest banalnie proste), pomagają uśmierzyć stres, mogą też być bardzo pomocne w szpitalu.

Medytacja Prowadzona – Oddech i Uważność; Małgorzata Mostowska 11 min https://tiny.pl/9m49v

  • Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z terapii czaszkowo-krzyżowej. Jest jedną z najbardziej delikatnych form terapii osteopatycznej. To bardzo przyjemny, nieinwazyjny zabieg polecany dla pacjentów, u których w leczeniu potrzebna jest regulacja autonomicznego układu nerwowego. Prawidłowy balans pomiędzy współczulnym i przywspółczulnym układem nerwowym jest kluczowy dla postępowania procesów gojenia, regeneracji, prawidłowego trawienia i dobrego samopoczucia.

I wreszcie:  Operacja ma pomóc Ci odzyskać zdrowie. Prawdopodobnie wszystko pójdzie dobrze.

Jednak jest to poważna ingerencja w ciało, obarczona ryzykiem. Niektóre z nas nie chcą nawet o tym myśleć, ale niektóre wolą się zabezpieczyć na każdą okoliczność. Co to oznacza?

  •  Możesz przygotować dla życiowego partnera/ki lub innej Bliskiej Osoby informacje dotyczące Twojego ubezpieczenia, stanu/hasła do konta bankowego, pinu do karty (ja np. na czas pobytu w szpitalu przelałam wszystkie pieniądze na konto męża w depozyt 😉, inna Syrenka po prostu wyciągnęła pieniądze z banku i zostawiła na biurku w domu).
  • Możesz napisać listy do najbliższych. Tak, na wszelki wypadek, jeśli jest coś czego jeszcze im nie powiedziałaś, a chciałabyś mieć pewność, że się dowiedzą. Myślę, że warto mieć taki list w szufladzie. Prawdopodobnie wyleczą Cię z raka, ale nikt z nas nie ma glejtu na nieśmiertelność, a wypadki drogowe zbierają większe żniwo niż choroby onkologiczne.
  • Jeśli wciąż pracujesz zawodowo, ogarnij sprawy zawodowe tak, aby kilkutygodniowa nieobecność nie spowodowała katastrofy w Twoim miejscu pracy.

Z drugiej strony: czas choroby i leczenia zwalnia Cię z obowiązku ogarniania wszystkiego. Czasem po prostu, zwyczajnie: trzeba odpuścić…

Bądź dla siebie dobra.

PLIK DO POBRANIA

opracowałam we współpracy i w oparciu o doświadczenia Syrenek z grupy „Syrenki na Gigancie”

fot. Filip Konieczny

One thought on “AKCJA-OPERACJA part 2

  1. Ania says:

    Wspaniały zestaw rad! Od siebie mogę jeszcze dodać uważność w wyborze ubrania. U mnie po operacji okazało się że nie mieszczę się w spodnie w których przyszłam do szpitala. Brzuch po laparotomii jest wielki i obrzęknięty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.