AKCJA – OPERACJA part 5

ZANIM WYJDZIESZ ZE SZPITALA – dopilnuj kilku ważnych kwestii:
KONIECZNIE odbierz WYPIS ze szpitala, będą tam wszystkie niezbędne informacje dotyczące Twojego pobytu w szpitalu.
Postaraj się (o ile to możliwe) odebrać wypis nieco wcześniej niż przed samym opuszczeniem szpitala i PRZECZYTAJ go uważnie przed wyjściem. Może się zdarzyć, że znajdziesz tam informacje, które Cię zaniepokoją lub wzbudzą Twoją ciekawość – póki jesteś w szpitalu masz szanse rozwiać wszystkie wątpliwości

  •  SPRAWDŻ też co przepisano Ci na recepcie i upewnij się, że wiesz jak stosować wszystkie zalecenia. Możesz poprosić aby wystawiono receptę na silniejsze leki p/bólowe jeśli nie masz takich w domu, a uważasz, że mogą Ci pomóc.
  • Odbierz i sprawdź czy są wszystkie, dokumenty, które dostarczałaś do szpitala – np. grupa krwi itp.
  • DOWIEDZ SIĘ gdzie i kiedy odebrać WYNIK BADANIA HISTOPATOLOGICZNEGO (hispat). Czasem trzeba dzwonić do sekretariatu i dowiadywać się czy już są wyniki. Czasem sekretarka lub koordynatorka dzwonią aby poinformować, że jest wynik i często podają wówczas termin wizyty lub konsylium. Czasem informacja o spodziewanym terminie odbioru wyników jest podana na wypisie.
  • Sprawdź czy masz wystawione ZWOLNIENIE LEKARSKIE (w przypadku operacji radykalnej zwykle otrzymuje się 4 do 6 tygodni L4).
  • Najlepiej ZAINSTALUJ APLIKACJĘ IKP (Indywidualne Konto Pacjenta) na swoim telefonie. Uzupełnij dane kontaktowe czyli telefon i adres mailowy. I zaznacz, że chcesz otrzymywać powiadomienia na 2 sposoby. Będziesz mogła na bieżąco sprawdzać czy recepty, zwolnienie i wizyty/skierowania zostały wpisane do systemu.
  • Możesz poprosić o PROTOKÓŁ OPERACJI – dokument ten nie jest standardowo wydawany pacjentkom, ale może być bardzo użyteczny podczas dalszego leczenia. Zawiera informacje na temat przebiegu operacji, podjętych czynności, usuniętych organów etc. Będzie przydatny zwłaszcza w sytuacji, jeśli w toku dalszego leczenia, zdecydujesz się zmienić lekarza operatora lub ośrodek, w którym się leczysz. Jeśli nie otrzymasz tego dokumenty wraz z wypisem, możesz się zwrócić z prośbą o jego wydanie w dowolnym momencie. Prośbę składasz na piśmie (bądź mailowo) kierując ją do sekretariatu oddziału lub – jeśli upłynęło więcej czasu – do archiwum dokumentacji (adresy znajdziesz na stronie szpitala).
  • Jeśli diagnozujesz się w kierunku nowotworu jajnika, upewnij się, że tzw „bloczki” (czyli wycinki pobrane podczas operacji), zostały wysłane na BADANIA GENETYCZNE (w celu zbadania mutacji BRCA). W niektórych ośrodkach jest to już standardowa procedura. Jeśli w Twoim nie jest to standard, zapytaj co masz zrobić aby takie badanie mogło zostać przeprowadzone. (Możesz je zrobić również sama, komercyjnie np. dzięki badamygeny.pl, wówczas jest to badanie z krwi; ale pamiętaj, że masz prawo do takich badań w ramach NFZ)
  • Po powrocie do domu, prawdopodobnie przez kilkanaście dni (od 10 do 30) będziesz zmuszona  robić sobie sama ZASTRZYKI PRZECIWZAKRZEPOWE. Dla niektórych, to przerażające wyzwanie. Jeśli masz w swoim najbliższym otoczeniu osobę, na którą możesz scedować ten obowiązek (męża, siostrę, sąsiadkę etc) – to super. Być może masz po w pobliżu przychodnię z gabinetem zabiegowym, wówczas możesz liczyć na pomoc profesjonalistów. (Nadal wówczas pozostaje problem z weekendami.) Bardzo prawdopodobne jednak, że niestety będziesz zmuszona robić to sama. To NAPRAWDĘ nie jest trudne, ani szczególnie bolesne. Możesz poprosić jeszcze w szpitalu, aby pielęgniarka poinstruowała Cię jak to robić, a może pozwoliła Ci zrobić sobie samej zastrzyk pod jej okiem.
  • Dowiedz się, w jaki sposób DBAĆ O BLIZNĘ, na co zwrócić uwagę i co ewentualnie, powinno Cię zaniepokoić, i co wówczas zrobić. Pielęgniarki na oddziale są zwykle mocno obciążone pracą, więc nie będą o tym pamiętać, ale jeśli poprosisz, z pewnością wszystko Ci wytłumaczą.
  • Zapytaj kiedy i gdzie masz się zgłosić na ŚCIĄGNIĘCIE SZWÓW. Teoretycznie powinni to zrobić w każdym gabinecie zabiegowym, ale praktyka pokazuje, że nie zawsze tak to działa. Najlepiej jeśli zgłosisz się do ośrodka w którym byłaś leczona. Jeśli jednak jest on np. w innym mieście, poproś o skierowanie do lokalnego ośrodka NFZ na ten zabieg. Wizyta prywatna (w takim wypadku u chirurga) lub domowa wizyta pielęgniarki to koszty nieadekwatne do powagi zabiegu.
  • JEŚLI WRACASZ DO PUSTEGO DOMU – to generalnie nie jest dobry pomysł. Nawet jeśli na co dzień mieszkasz sama, dobrze by było aby na kilka dni zamieszkał z Tobą ktoś bliski, kto będzie Cię wspierać w powrocie do zdrowia. Jeśli nie masz takiej możliwości, zawsze możesz poprosić o przedłużenie pobytu w szpitalu o dzień lub dwa, aby dojść do siebie. Możesz też poprosić o wsparcie pielęgniarki środowiskowej, która odwiedzi Cię w domu – zapytaj czy Twój szpital przewiduje taką formę wsparcia.

PLIK DO POBRANIA:

opracowała: Agnieszka Ratajczak – Mucharska
we współpracy i w oparciu o doświadczenia Syrenek z grupy „Syrenki na Gigancie”

fot. Filip Konieczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.