„Oswoić raka. Inspirujące historie i przewodnik po emocjach” Adrianna Sobol, Agnieszka Witkowicz-Matolicz; Wydawnictwo Znak, 2020

„Oswoić raka” ukazała się właśnie w chwili, gdy odbierałam swoją kartę DiLO,  wyszarpaną od lekarza POZ, jak glejt na życie.

Żałuję, że nie wiedziałam wówczas o istnieniu tej książki, bo pewnie bardzo by mi pomogła odnaleźć się w świecie onkoprzygód. Miałam jednak wówczas założenie, żeby nie grzebać za głęboko w internecie, aby nie nadziać się na dołujące historie pacjentów. Przestraszona (jak pewnie każdy na początku tej drogi) miałam w głowie głównie historie bez happy endów, z amerykańskich wyciskaczy łez typu „Love story” czy „Czułe słówka” (nawiasem mówiąc: jeden z moich ulubionych filmów). Owszem tak, rak zawsze oznaczał wyrok. Sęk w tym, że te filmy mają po kilkadziesiąt lat, a medycyna przeskoczyła o lata świetlne i jest w zupełnie innym punkcie.

Dobrze by mi zrobiło na głowę i skołatane serducho, gdybym przeczytała tych kilka optymistycznych historii pacjentów, zawartych w powyższym opracowaniu. Gdybym na spokojnie zapoznała się z radami i informacjami podanymi przez autorkę – psychoonkolożkę. Byłabym mniej spanikowana, bardziej pewna swego i jeszcze bardziej zdeterminowana, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie, nie zważając na uspokajające komunikaty otoczenia, że „wszystko będzie dobrze”.

Jeśli jakimś cudem czytasz te słowa teraz i jesteś – Ty bądź bliska Ci osoba – wciąż na początku swojej drogi do zdrowienia, to proszę, zacznij od tej właśnie książki. Możesz ją nabyć w formie ebooka, wówczas już 5 minut po przelaniu pieniędzy będziesz mieć do niej dostęp.

Pierwsza część to wywiady, szczere i otwarte z pacjentami onkologicznymi, z których większość jest w remisji. Przeprowadza je Agnieszka Witkowicz-Matolicz – dziennikarka, która sama doświadczyła choroby nowotworowej. Pytania zadaje taktownie i z wyczuciem, ale nie ma tu tematów tabu, poruszane są bardzo intymne kwestie. Właśnie poprzez tę szczerość, bez upiększania, pozwalają uwierzyć, że po raku – a nawet z rakiem – NAPRAWDĘ wciąż jest życie!

Druga część to rady i wskazówki, wyjaśnienie procedur i tego, z czym może się zmierzyć  onko-pacjent. Adrianna Sobol – psychoonkolożka przystępnie, bez przegadania przekazuje informacje cenne dla osoby, która dopiero rozpoczyna swoją drogę do zdrowienia. Czerpie z doświadczeń zawodowych, codziennej pracy z pacjentami onkologicznymi, dlatego jej przekaz ma charakter praktyczny i nie pomija żadnego z najważniejszych aspektów funkcjonowania osoby z diagnozą onkologiczną i jej rodziny.

Jak już powiedziałam, żałuję, że nie przeczytałam tej książki na początku leczenia. Ale po jego zakończeniu, nadal stanowi ona dla mnie istotną pozycję w mojej bibliotece.

zdjęcia zapożyczone z profilu fb @Fundacja Rak’n’roll Wygraj Życie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.